Język niemiecki prawniczy – jak się uczyć?

Jak nauczyć się języka niemieckiego prawniczego?

Chcesz poznać prawo po niemiecku? Chcesz prowadzić sprawy klientów niemieckojęzycznych? Chcesz się rozwijać zawodowo pomagając klientom z Niemiec, Austrii czy Szwajcarii? Nauka języka niemieckiego prawniczego może być Twoim kluczem do osiągnięcia celu.

Ale jak zacząć? 

Aby uczyć się języka niemieckiego prawniczego, warto zacząć od podstaw języka. Mówi się, że idealnie być na poziomie B2 lub C1. Jeśli Twój poziom jest niższy nie przejmuj się. Z doświadczenia wiemy, że niższy poziom taki jak B1 czy moce A2 też są okej. Ważne, żebyś znał/a postawy języka niemieckiego ogólnego (Hochdeutsch). Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nauką języka niemieckiego, zacznij od nauki języka niemieckiego ogólnego

Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie i nie znasz podstaw języka niemieckiego, to możesz czuć przytłoczenie konstrukcjami gramatycznymi, które czasem w tekstach prawniczych są dość skomplikowane. Ale jeśli zdecydujesz się na naukę na kursie języka niemieckiego prawniczego, to masz możliwość wyjaśnienia trudniejszych konstrukcji z lektorem prowadzącym. Na kursie niemieckiego prawniczego nie są wyjaśniane wszystkie zasady gramatyczne krok po kroku. Raczej koncentrujemy się maksymalnie na tym co najważniejsze czyli słownictwo i omawianie zagadnień prawniczych.

Słownictwo prawnicze jest jak morze. Słownictwa jest dużo i żeby w nim nie utonąć, warto zastanowić się na początku, które dziedziny prawa są dla Ciebie najistotniejsze. Na początek wybierz te obszary w prawie polskim, w których dobrze się czujesz lub z którymi najczęściej pracujesz. Jeśli jesteś jeszcze studentem i nie masz jeszcze “ulubionych” gałęzi prawa, najlepiej żebyś zaczął od tych zagadnień, które  poznałeś/aś już na studiach. 

Co dalej?

Tak jak zakres prawa jest szeroki tak samo wiele tematów jest poruszanych na kursie. Na kursie języka prawniczego indywidualnego możesz zdecydować jakie tematy będą omawiane i w jakiej kolejności. 

Jak wyglądają zajęcia?

Najważniejsze jest słownictwo prawnicze i to na nim najbardziej się koncentrujemy. Wspólnie czytamy teksty i je omawiamy. Wybieramy słownictwo kluczowe dla danej dziedziny prawa, wyjaśniamy je, trenujemy wspólnie na zajęciach. Większość czasu poświęcamy na trening mówienia, zadania pisemne są zazwyczaj pracą domową do wykonania między spotkaniami. 

Na kursie języka niemieckiego prawniczego omawiamy przepisy prawa polskiego i niemieckiego, tłumaczymy teksty prawnicze, czytamy oryginalne teksty prawnicze w języku niemieckim oraz ćwiczymy rozmowy z klientami niemieckojęzycznymi.

Standardowy program wygląda jak poniżej, ale masz wpływ na kolejność omawianych tematów oraz zmianę tematów 

  • Juristische Berufe – zawody prawnicze
  • Verträge & Vertragssarten – rodzaje umów
  • Vollmacht & Prokura – pełnomocnictwo i prokura
  • Gesellschaften – prawo spółek
  • Gerichtsbarkeit – sądownictwo
  • Gerichtliche Entscheidungen – orzeczenia sądowe
  • Familienrecht – prawo rodzinne
  • Erbrecht – prawo spadkowe
  • Arbeitsrecht – prawo pracy
  • Insolvenzrecht – prawo upadłościowe
  • Strafrecht – prawo karne
  • Verwaltungsrecht – prawo administracyjne

Kto prowadzi zajęcia? 

Justyna Świszcz – lektor i tłumacz przysięgły języka niemieckiego z 10-letnim doświadczeniem  w prowadzeniu kursów języka niemieckiego prawniczego, medycznego i biznesowego

Informacje o kursie znajdziesz na naszej stronie w zakładce Kurs języka niemieckiego prawniczego

Chcesz zapisać się lub dowiedzieć się więcej napisz przez formularz kontaktowy lub maila info@profis-centrum.pl

Możesz też napisać SMS lub wiadomość na Whatsapp +48502594177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *