Ucz się niemieckiego przez filmy i seriale

Dobre kino z przyjaciółmi, czy komediowy serial w zaciszu domowym? Każdy z nas uwielbia rozrywkę związaną z projekcjami filmowymi, serialami i innymi nagraniami wideo. A co powiesz na to, że możesz czerpać przyjemność z oglądania kolejnego odcinka serialu i jednocześnie podszkolić się z języka niemieckiego? Zgadza się, kolejną fantastyczną metodą w nauce języka okazuje się oglądanie filmów i seriali. Aby wynieść z nich jak najwięcej nauki, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Skoncentruj się

Oczywiście, że oglądanie filmów to sama frajda, ale jako uczący się języka niemieckiego, musisz zwracać uwagę na użyte przez bohaterów słowa i ich kontekst. Zauważ, jak odnoszą się do siebie poszczególne osoby – pomoże Ci to rozpoznać styl formalny od slangu. Dodatkowo, zwróć uwagę na wymowę.

  1. Nie zapomnij o napisach

Zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w języku niemieckim. Mówimy oczywiście o oryginalnych napisach, nie tłumaczeniu na język polski. Oryginalny zapis może okazać się pomocny, ponieważ możesz zatrzymać nagranie w każdej chwili i zapisać sobie nowe słówka. Będzie Ci potem o wiele łatwiej przyswoić sobie nowe słownictwo, bo będziesz kojarzyć je z konkretną sceną z filmu lub serialu, w którym zostały one użyte.

  1. Zwolnij/przyspiesz tempo nagrania

Opcja zmiany tempa filmu lub serialu jest przydatna zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych w nauce języka niemieckiego. Zwolnienie tempa ułatwia nam sprawę, kiedy bohaterowie mówią szybko i posługują się slangiem oraz skrótowcami. Dla tych, którzy już od dawna mają doświadczenie z serialami, polecamy oglądanie filmów i seriali w przyspieszonym tempie. Oszczędzamy w ten sposób czas i szlifujemy słuchanie i koncentrację w języku obcym.

  1. Podziel nagranie

Dwugodzinny film może okazać się nudny – szczególnie dla nowicjuszy. Dlatego nie oglądajmy na raz całego odcinka serialu czy całego filmu, ale dzielmy sobie je na 2-3 minutowe fragmenty. Po każdym z nich zastanówmy się, czy zrozumieliśmy ogólny sens. Jeśli nie, cofnijmy fragment i obejrzyjmy go z oryginalnymi napisami, po czym wypiszmy nieznane nam słówka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nam nie umknie, zarówno z nowego słownictwa, jak i fabuły filmu lub serialu.

  1. Nie zniechęcaj się

Rzucenie się na głęboką wodę i oglądanie kinowych bestsellerów science-fiction w wersji bez napisów nie jest dobrym pomysłem. Warto zacząć od bajek i seriali, które specjalnie zostały nagrane dla uczących się niemieckiego, jak np. Jojo sucht nach Glück, czy Nickos Weg, które są dostępne w Internecie. Możesz również oglądać filmy z niemieckimi napisami lub dubbingiem, które znasz po polsku. Znając fabułę, lepiej powiążesz dialogi bohaterów z akcją dziejącą się w filmie.

Na sam koniec, chcielibyśmy polecić ciekawe nagrania wideo, które bez problemu znajdziecie w Internecie.

Dla początkujących:

Seriale:

Deutsch Plus

Jojo sucht nach Glück

Nickos Weg

Mein Weg nach Deutschland

Schloss Einstein

Ab nach Berlin

Dla zaawansowanych:

Seriale:

Dark

Babylon Berlin

Filmy:

Unsere Mütter, unsere Väter

Er ist wieder da

Elser

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *