Nauka niemieckiego przez rozrywkę

Jak sprawić, żeby nauka języka niemieckiego była jeszcze przyjemniejsza

Tylko odpowiednie zaangażowanie może gwarantować efektywną naukę. Niejednokrotnie, osoby uczące się danego języka tracą motywację do nauki w trakcie żmudnego procesu zapamiętywania słówek i powtarzania reguł gramatycznych. Nauka, która kojarzy się z długimi godzinami spędzonymi nad podręcznikiem, która wyłącza z życia wszelkie rozrywki – nie będzie skuteczna. Umysł człowieka pozbawionego przyjemności wreszcie się zbuntuje, a chęć do nauki zmaleje lub całkowicie zniknie. Aby nie dopuścić do takich sytuacji należy odpowiednio przystosować metodę nauki do swoich upodobań.

Lubisz oglądać filmy i seriale? Często wybierasz filmy zagraniczne z polskim lektorem bądź napisami? Zrezygnuj z nich! Oglądaj filmy i seriale w ich oryginalnej wersji. W ten sposób oswoisz się z wymową języka niemieckiego, co znacząco wpłynie na Twoją zdolność słuchania i wyłapywania z treści poszczególnych zwrotów i słówek. Nawet jeśli od razu nie zrozumiesz wszystkiego co usłyszysz – nie zniechęcaj się! Jeśli słuchanie sprawia Ci zbyt duży problem, możesz włączyć funkcję z napisami. Niech to jednak będą napisy w języku obcym – tym, w którym został nagrany film. Za pomocą obu zmysłów – słuchu i wzroku, łatwiej Ci będzie zrozumieć jego treść.

Czytasz dużo książek? Warto zaopatrzyć się w zagraniczne lektury w ich języku niemieckim . Czytając książki w języku obcym poznasz wiele nowych słówek i konstrukcji gramatycznych. Sam decydujesz o rodzaju książek wedle swoich własnych upodobań. Na początku możesz zapisywać sobie tłumaczenia słówek, ale już wkrótce nabierzesz płynności, a nauka języka nie będzie już tylko zwykłym „wkuwaniem” słówek na pamięć! Pamiętaj, aby być cierpliwym, a efekty jeszcze Cię zaskoczą! W ten sposób nie tylko nauczysz się języka niemieckiego, ale połączysz przyjemne z pożytecznym.

Jeśli nie chcesz rzucać się na głęboką wodę i wolisz przeczytać coś krótszego – do Twojej dyspozycji istnieje wiele czasopism i gazet, które zaoferują Ci szeroki wybór tekstów i artykułów. Każdy znajdzie dla siebie interesującą tematykę i pogłębi w ten sposób nie tylko zdolność posługiwania się językiem, ale zaczerpnie wiedzę z zakresu ulubionego tematu.

Niezwykle istotnym narzędziem nauki języka obcego jest komunikacja. Rozmowa z obcokrajowcem może być tak samo wartościowa jak zajęcia z native speakerem. Nie stroń od nowych znajomości i doceniaj przyjaciół z zagranicy. Dzięki nim, podczas luźnej rozmowy o swoich zainteresowaniach, wymianie myśli, a także wspólnym spędzaniu czasu możesz nauczyć się zdecydowanie więcej niż podczas lekcji. W ten sposób możesz praktykować to, czego do tej pory uczyłeś się w teorii oraz zawierasz wspaniałe znajomości. Nie pozwól by ograniczały Cię bariery językowe!

Jeśli w Twoim otoczeniu brakuje obcokrajowców, zawsze możesz poznać takie osoby przez Internet. Za pomocą różnych aplikacji czy portali łatwo nawiązać międzynarodowe kontakty. Warto jednak pamiętać, aby być ostrożnym i uważać na to, jakimi informacjami wymieniamy się z osobą po drugiej stronie ekranu.

Nie ma przyjemniejszej formy zapoznania się z językiem i kulturą danego kraju niż jego odwiedziny! Podróże nie tylko kształtują naszą osobowość, ale pozwalają zapoznać się ze sposobem życia za granicą. Bezpośredni kontakt z architekturą, kuchnią, sztuką oraz ludźmi pozwoli lepiej zrozumieć kulturę państwa oraz daje szansę na sprawdzenie swoich umiejętności językowych w praktyce. Zarówno wyjazdy w celach turystycznych jak i dłuższy pobyt znacząco wpłyną na Twój poziom komunikacji oraz podniosą motywację do nauki. Jeśli planujesz wakacje, warto pomyśleć o miejscu, które nie tylko zagwarantuje Ci odpoczynek, ale przyczyni się do Twojego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *